Kilo Vermek İçin 5 İpucu!

heading_title


Zayıflama

  1. AMAÇ BELİRLEYİN   

Çoğu insan kilo verirken sadece beslenmeye odaklanır ama diyetin en iyi arkadaşının egzersiz olduğunu unutur. Beslenme planınızı oluşturduktan sonra gerçekçi ve spesifik egzersiz hedefleri seçin.

Örneğin;   " daha fazla egzersiz yapacağım " demek  yerine " her gün 5 km yürüyeceğim " demek daha spesifik ama gerçekçi değildir. Hergün 5 km yürüyün ama ye peki hava durumu ya da iş?   " Haftanın 5 günü 30 dk yürüyeceğim " işte hem gerçekçi hem de spesifik .

 

  1. KENDİNİZİ TANIYIN

Sizin daha fazla yemek yemenize sebep olan durumları tespit edin. Sıkıntıdan mı yemek yiyorsunuz, gece bir anda kendinizi buzdolabının karşısında mı buluyorsunuz ya da stres iştahınızı mı açıyor ?

Bu durumla başa çıkabilmek için ailenizden ya da iş arkadaşlarınızdan yardım isteyin.Boş enerji kaynaklarından (paketli abur cubur ürünlerden) uzak durun, eve almayın ya da göz önünde bulundurmayın.

 

  1. TOKLUK HİSSİ            

Evet diyet yaparkan tok hissetmeniz önemli. Peki bunun kolay yolu ne?

Yemek sürenizi uzatmak. Tokluk hissinin beyin tarafından algılanabilmesi için 15-20 dakikalık bir süreye ihtiyaç vardır. Bu nedenle en kolay yolu yavaş yemektir. Ayrıca öğünlerinize lif açısından zengin besinler ilave etmek tokluk hissinin oluşmasına yardımcı olacaktır.

Küçük tabak kullanmak, göz yanılgısı yaratarak küçük olan porsiyonun gözünüze daha büyük görünmesine yardımcı olacaktır.

En önemlisi beslenme planınızdaki sarkmalar, öğün atlamalar bir sonraki öğünde açlık hissinin çok daha fazla hissedilerek daha fazla yeme eğilimine sebep olacaktır.

      

  1.   KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN ( AMA YEMEK İLE DEĞİL )

Kaybettiğini her 5 kilo için kendinize bir ödül verin. Ödüller hem motivasyonunuz yükseltir hem de hedefe bağlılığını arttırır. Ödül, bir film, bir masaj ya da sevdiğini bir ayakkabı ,saat olabilir. Küçük hedefler için küçük ödüller, büyük hedefler için büyük ödüller belirleyin.

                                             

 

  1.  BESİN VE EGZERSİZ GÜNLÜĞÜ TUTUN

Ne sıklıkla ne hızda egzersiz yaptığınızı not alın. Aynı şekilde beslenme günlüğü tutun. Araştımalar beslenme günlüğü tutan bireylerin daha fazla kilo kaybettiğini göstermektedir. Bu  

konuda telefona yükleyebileceğiniz bir çok uygulama var. Size kalan sadece hedef belirlemek, ne yaptığınızın farkında olmak ve kilo vermek.